Vypálené obce Javoříčko a Zákřov - vzpomínáme

Javoříčko
  • 6.5.2021
  • kpt. Ing. Lenka Irovská

První květnovou středu jsme si připomněli 76. výročí vypálení dvou obcí v Olomouckém kraji. Obě piety se uskutečnily dne 5. května 2021, kde byly uctěny památky 38 zavražděných mužů z malé obce Javoříčko a zavražděných mužů a chlapců v obci Zákřov.

Obřady se konaly, vzhledem k okolnostem, ve výrazně komornějším duchu než obvykle, přesto s náležitou úctou. Čest památce obětem těchto tragédií přišel vzdát za Ministerstvo obrany a Armádu České republiky ředitel KVV Olomouc plukovník gšt. Ing. Vojtěch Prýgl. Zúčastnili se i další čestní hosté ze Senátu PČR, Poslanecké sněmovny PČR či Iniciativy pro podporu vypálených obcí.


Javoříčko

Tragédie v Javoříčku se odehrála na samém sklonku války, 5. května 1945. Osadu tehdy obklíčili nacisté a 38 mužů a chlapců, kteří se v ní nacházeli, na místě zastřelili. Většinu domů zničili pancéřovými pěstmi a zápalnými granáty. Co bylo přesným důvodem zničení osady, dodnes obestírá řada spekulací. Podle olomouckého historika Pavla Urbáška, který se tragédií zabývá, souvisí se mstou za podporu partyzánského oddílu Jermak. V oblasti působil a Javoříčko bylo jedním z jeho opěrných míst.

Historii vypálené obce Javoříčko připomíná expozice v prostorách někdejší školy. Výstava byla otevřena v roce 2015 u příležitosti 70. výročí osvobození a vypálení Javoříčka nacisty. Osud obce je v expozici zachycen především emotivními fotografiemi a dominantním modelem původní obce. Součástí expozice je i rozsáhlé zázemí tvořeno například kinosálem, kde je promítán dokumentární film „Javoříčko“ z dílny Theodora Mojžíše.


Zákřov

Zákřovská tragédie se odehrála 18. dubna 1945. Večer obec obklíčilo 350 kozáků s dvěma gestapáky. Kolem desáté večerní provedli přepadení obce za použití pušek, kulometů, pancéřových pěstí a ručních granátů, jimiž zapálili statek Františka Švarce, jednoho z později zatčených a umučených. Až do ranních hodin kozáci loupili, drancovali a zatýkali po celé obci. Na silnici mezi Zákřovem a Tršicemi zadrželi 12 a v obci 13 mužů. Ty uvěznili v domě rodiny Závodníkovy. Staré lidi propustili a zbylých 23 mužů ve dvojstupech odvedli do školy ve Velkém Újezdě.

Kozáci další večer polomrtvé občany po bolestivém bití a mučení naložili na korbu náklaďáku a přes hranici mezi protektorátem a Sudetskou župou zavezli do lesa u dnes zaniklé osady Kyjanice, kde je postupně jednoho po druhém dovedli k dřevěné chatě. V ní již byla připravena hromada dřeva. Obojí poskytl Alfred Semsky z Hraničných Petrovic. Jak vypověděl gestapák Hykade, gestapák Geppert každou oběť zastavil na prahu chaty, chytil za rameno, střelil zezadu do týla a postrčil směrem k hromadě dřeva. Oběti poté zalili dehtem, obložili benzínem politým dřevem a zapálili.

Dokud hořelo, hlídali místo kozáci. Poté byly ostatky s celým spáleništěm rozhrabány německou hraniční policií a lehce zaházeny hlínou. 14. května 1945 byly ostatky přesunuty do jedné rakve a pohřbeny do společného hrobu v Tršicích. 31. října 1949 proběhlo odhalení pomníku na místě upálení. Tragédii zákřovského masakru připomínají tři pomníky – společný hrob Tršice, pomník Zákřov a zákřovský Žalov Kyjanice.


 


 


 


 

Fotogalerie