AZ u KVV

Vznik Aktivní zálohy Ozbrojených sil ČR je nedílnou součástí zákona č. 585/2004 Sb., Branného zákona, který umožnil její založení jako součásti Armády České republiky. Aktivní záloha se dělí na jednotky vytvořené v rámci vojenských útvarů a pěší roty Krajských vojenských velitelství.
 
Krajské vojenské velitelství Olomouc má zřízena systemizovaná místa pro vojáky aktivní zálohy (AZ) ve vlastní struktuře v částech Velení a Operační oddělení. Oddělení odvodního řízení je pak postaveno pouze na vojácích AZ. Další jednotkou je pak pěší rota AZ.

Oddělení odvodního řízení 

Oddělení odvodního řízení je tvořeno vojáky aktivní zálohy, kteří jsou pravidelně připravováni na vojenských cvičeních k provádění odvodního řízení zastavu ohrožení státu, nebo za válečného stavu. V čele Oddělení odvodního řízení je vedoucí oddělení - voják v aktivní záloze, který je po dobu pravidelného vojenského cvičení přímo podřízen řediteli krajského vojenského velitelství a je nadřízen všem příslušníkům Oddělení odvodního řízení - vojákům v aktivní záloze na pravidelném vojenském cvičení.

Oddělení odvodního řízení na základě Nařízení vlády k provedení odvodního řízení za stavu ohrožení státu nebo za válečného stavu plánuje a provádí odvodní řízení v územním obvodu.


Pěší rota plukovníka gšt. Vladimíra Taláška

foto_az.jpg
Pěší rota vznikla v roce 2004 v tehdejších Sochorových kasárnách, odkud se později přestěhovala do prostor v Hanáckých kasárnách a následně po jejich opuštění spolu s Krajským vojenským velitelstvím do Žižkových kasáren, kde je umístěna i dnes. 
 
Pěší rota AZ je tvořena vojáky aktivní zálohy, je jednotkou, která se připravuje s cílem dosáhnout, udržet  a systematicky rozvíjet požadované schopnosti k plnění obranných úkolů v prostoru odpovědnosti. Jednotka AZ může být za krizových situací nasazena k posílení integrovaného záchranného systému nebo Policie ČR.
 
Je podřízena řediteli Krajského vojenského velitelství. Ředitel KVV povolává jednotku na pravidelná cvičení podle ročního plánu přípravy Aktivní zálohy, povolání je prováděno v souladu se zákonem č. 585/2004 Sb., prostřednictvím povolávacího rozkazu. 
 
Čestný název
 

Pěší rota Aktivní zálohy KVV Olomouc "Plukovníka gšt. Vladimíra Taláška"

Čestný název roty byl schválen Československou obcí legionářskou, armádním generálem Ing. Tomášem Sedláčkem a udělen 26. října 2009 v Olomouci synem patrona roty Ing. Dr. Vladimírem Taláškem.

Znak

Na zeleném, šestiúhelníkovém štítě, postaveném na roh, jehož dvě horní hrany jsou nejdelší, boční vykloněné horním koncem ven a dolní dvě nejkratší, vyrůstá šedý (stříbrný) čtyřboký bastion, jehož intervalové zdi začínají na styku dolních a bočních stran štítu a jehož plocha je vyplněna červeno- bílou (stříbrnou) šachovnicí odkazující na orlici ze znaku města Olomouce. Znak jako celek odkazuje na hluboké tradice vojenství oblasti olomoucka, zejména je jako hlavní symbol vybrána typická část fortové pevnosti (bastion) z 18. století.
Znak KVV Olomouc byl schválen v roce 2004 Komisí vojenských tradic a symboliky Vojenského historického ústavu v barevném a polním provedení.

Prapor

Prapor roty AZ, která je součástí Krajského vojenského velitelství, vznikl z podnětu ředitele této vojenské instituce plk. Ing. Pavla Dvořáka v Olomouci v lednu roku 2009 a ve spolupráci s Krajským úřadem Olomouckého kraje a jeho hejtmanem, Ing. Martinem Tesaříkem pak v červenci téhož roku se realizovala jeho příprava.

Autorem heraldického provedení praporu je plukovník Jiří Louda, tvůrce státního znaku České republiky, prezidentské standarty, ale i znaku Olomouckého kraje. Prapor roty Aktivních záloh obsahuje heraldické symboly naší republiky, naší armády a Olomouckého kraje.

Líc praporu tvoří bílý list s červenomodře střídavým lemem. Uprostřed pole je velký státní znak republiky mezi dvěma vztyčenými meči se žlutým jilcem jako symbol armády. V horním lemu je velkým bílým písmem heslo ARMÁDA A NÁROD, v dolním pruhu stejným písmem heslo VŠE PRO VLAST.

Rub praporu je červený se žlutým lemem, uprostřed je znak Olomouckého kraje mezi čtyřmi žlutými lipovými listy, vycházejícími z rohů pole. V horním lemu je velkým červeným písmem název dárce praporu OLOMOUCKÝ KRAJ, v dolním pruhu stejným písmem nápis AKTIVNÍM ZÁLOHÁM.

Líc praporu je proveden ve státních barvách, bílé, červené a modré, meče provázející státní znak jsou obecními symboly naší armády. Rub praporu je vyhrazen znaku jeho dárce, Olomouckého kraje.Červená barva je volena jako kontrast proti barvám znaku, lipové listy v rozích jsou obvyklými symboly naší státnosti a jsou užity i na standartě hlavy našeho státu a vrchního velitele naší armády.Červená barva byla i na výložcích uniforem naší pěchoty a dělostřelectva.

Autorem textů na praporu je nadporučík Martin Vaňourek. Slova ARMÁDA A NÁROD vyjadřují spojitost mezi vojskem a občany státu, VŠE PRO VLAST pak odhodlanost vykonat pro svoji zemi jakýkoliv vlastenecký čin. Uvedené slova OLOMOUCKÝ KRAJ je identita dárce praporu a AKTIVNÍM ZÁLOHÁM pak určuje vlastníka praporu.

Vlastní výroba praporu byla zahájena v srpnu 2009 u firmy Velebný a Fam s.r.o. v Ústí nad Orlicí a dokončena následující měsíc, v září. Rozměr praporu je 100 x 150 centimetrů, byl vyroben ze sametu a to medové, bílé, červené a modré barvy. Motivy jsou vyšity uměleckou strojovou výšivkou, podklad pod státním a krajským znakem je látkový. Rohové motivy jsou zlatě vyšívané, lícová a rubová strana je podložená bavlněnou výztuží a je k sobě strojově sešitá, na vzniklém švu je okolo ručně našitá trikolorová kroucená šňůra o síle 0,7 centimetru. Prapor je připevněn látkovým tunelem na slavnostní žerdi o rozměru cca 4x240 centimetrů, zajištěným dvěma ozdobnými hřeby proti posunu. Dvoudílná žerď je zhotovena z jasanového dřeva. Špička žerdi je vyrobena z mosazi ve tvaru lipového trojlístku, zdobená pískováním a osazená mosaznými pecičkami.