O nás

Působnost KVV Olomouc

Krajské vojenské velitelství Olomouc (dále jen KVV Olomouc) bylo zřízeno 1. 1. 2005 na základě zákona č. 585/2004 Sb., o branné povinnosti a jejím zajišťování (branný zákon), ve znění pozdějších předpisů, a dalších souvisejících zákonů jako vojenský správní úřad. V čele krajského vojenského velitelství je ředitel, kterým je voják z povolání, o jeho služebním zařazení rozhoduje ministr obrany. Vykonává státní správu podle výše citovaného zákona. Jeho místní příslušnost se řídí místem trvalého pobytu fyzických osob nebo sídlem právnických osob. Územním obvodem KVV Olomouc je území Olomouckého kraje se sídlem v Olomouci. Jako vojenský orgán současně plní úkoly obrany státu. Zřizovatelem a odvolacím orgánem je Ministerstvo obrany České Republiky.

Ředitelem KVV Olomouc je od 1.12.2022 plukovník gšt. Ing. Tomáš ŠPOK Ph.D.

Teritorium působnosti KVV Olomouc

Olomoucký kraj je vyšší územně samosprávný celek, jehož území je tvořeno pěti okresy v západní části někdejšího Severomoravského kraje a okresem Prostějov v severní části územního Jihomoravského kraje. Geograficky zahrnuje sever a severozápad Moravy a západ Českého Slezska. Na východě sousedí s Moravskoslezským krajem, na jihovýchodě se Zlínským krajem, na jihozápadě s Jihomoravským krajem a na západě s Pardubickým krajem, na severu pak hraničí s polskými vojvodstvími Dolnoslezským a Opolským. Žije zde přibližně 631 tisíc obyvatel. Sídlem kraje je Olomouc.

Rozloha: 5 267 km2

Počet obyvatel: 631 971

Hustota osídlení: 120 obyv./km2

Okresní města: 5 (Olomouc 100 663, Prostějov 43 651, Přerov 42 871, Šumperk 25 836, Jeseník 11 081 obyvatel)

Měst: 30

Obcí: 399

Obce s rozšířenou působností: 13

Znak KVV Olomouc

Hradba s věží - odkazuje na tisícileté tradice české státnosti a vojenské správy území. Za Přemyslovských panovníků ustanovovaní hradští správci byli zástupci krále v obvodě svého hradu. V době českého stavovského státu, do Bílé hory, byli stanovováni vždy dva krajští hejtmani, jeden z panského a druhý z rytířského stavu. Krajský hejtman rytířského stavu měl ve své pravomoci veškeré vojenské záležitosti příslušného kraje. Hradba s věží jako militární symbol též symbolizuje náplň činnosti, tedy územní vojenskou správu, a také odkazuje na devízu armády první Československé republiky: „Nám tvrz, nepřátelům hráz“.

Znak KVV Olomouc byl schválen v roce 2004 Komisí vojenských tradic a symboliky Vojenského historického ústavu v barevném a polním provedení.

   

Pamětní odznak KVV Olomouc

Uděluje jej ředitel Krajského vojenského velitelství Olomouc jako ocenění za dosahování velmi dobrých výsledků ve výkonu služby u KVV Olomouc, za významnou práci při přípravě na mimořádné události, na záchranné  a likvidační práce pro ochranu obyvatelstva a za jejich realizaci., za dlouhodobé a vynikající působení v oblasti Integrovaného záchranného systému, za dlouhodobou významnou spolupráci s KVV Olomouc a za propagaci AČR a aktivních záloh na veřejnosti, při příležitosti životních nebo pracovních výročí a za mimořádně záslužný čin. Medaile má jeden stupeň a lze ji udělit pouze jednou.

Na střed je umístěn znak KVV Olomouc. Horní opis: „KRAJSKÉ VOJENSKÉ VELITELSTVÍ“, dolní opis: „OLOMOUC“. Na celou plochu je umístěn grafický motiv historického centra města Olomouce. Při horním okraji je umístěna ploška určená pro matriční číslo medaile. Stuha: půlená – modro-bílá, přičemž modré pole je rovnoměrně protnuto šesti tenkými, stejně vzdálenými, černými pruhy. Bílé pole je rovnoměrně protnuto třemi silnějšími, stejně vzdálenými, červenými pruhy.

Pamětní odznak byl zřízen v roce 2015 a jeho podoba byla schválena Komisí vojenských tradic
a symboliky Vojenského historického ústavu.

 

 

Pamětní odznak KVV Olomouc