Vojáci stále pomáhají

Pomoc při povodni
  • 14.10.2024
  • Karel Hausmajer

Armáda ČR nasadila do pomoci regionům postiženým povodněmi v celkovém součtu asi 4000 vojáků. Působí aktuálně ve více než 20 obcích. Staví provizorní mosty nebo likvidují následky velké vody v zasažených oblastech. 

Ještě před začátkem katastrofy byly připraveny vyrazit na pomoc stovky vojáků. Pokud by je základní složky integrovaného záchranného systému v čele s hasiči potřebovaly, k dispozici byly prakticky okamžitě.

Mezi prvními, kdo byl do pomoci zapojen, byly posádky vojenských vrtulníků, kteří z postižených oblastí evakuovaly téměř 50 lidí a přepravily přes 50 tun materiálu. Celkem nalétaly 55 hodin a 40 minut.

Na základě rozhodnutí vlády může být do likvidace následků pohromy způsobené povodněmi do konce října zapojeno až 2000 vojáků. Nejvíce jich bylo nasazeno 7. října, a to 1246, k dispozici měli 324 kusů techniky. Počty nasazených vojáků se postupně v souvislosti s požadavky krajů snižují, v pondělí to bylo 749 vojáků s 224 kusy techniky, kteří působí na více než 20 místech. V celkovém součtu se do pomoci zapojilo 4000 vojáků, z toho 168 příslušníků aktivní zálohy.

Podstatnou součástí armádní pomoci je stavba mostních provizorií. Týmy ženistů od 20. do 23. září prozkoumaly v souvislosti s požadavkem na stavbu provizorních mostů celkem 56 míst, z nichž 40 identifikovaly jako vhodných pro stavbu. Kraje následně určily prioritní místa a bylo vybráno 23 lokalit. Kraje a obce musí vyhodnotit, jestli mají dostatek prostředků na stavební úpravy v okolí plánovaných mostů. Pokud tomu tak není, naši specialisté hledají alternativní řešení – například brody nebo pěší lávky. Zatím byla postavena čtyři mostní provizoria (Bělá pod Pradědem, Velká Kraš – těžká mostní konstrukce, Nové Heřminovy, Holčovice).

Do pomoci postiženým regionům se zapojily i další složky resortu Ministerstva obrany. Například státní podnik Vojenské lesy a statky ČR (VLS) nasadil do odstraňování následků povodní dvě nákladní vozidla a jeden nakladač. VLS navíc v současné době zvažují, že se připojí k iniciativě Lesů ČR a lidem postiženým pohromou darují palivové dříví na blížící se zimu.

Další státní podnik VOP CZ poskytl volné výrobní kapacity v rámci svého civilního výrobního programu firmám, které byly velkou vodou zasaženy. Poskytl také vysoušeče, elektrocentrály nebo materiál potřebný k vyklízení zaplavených domů.

Posádka z Centra leteckého výcviku Pardubice (CLV), které spadá pod státní podnik LOM PRAHA, se v prvních dnech povodní podílela na distribuci základních potravin. Společně se Vzdušnými silami AČR poskytl LOM PRAHA materiál pro pomoc s odklízením následků povodní, který letecky posádka CLV přepravila na místo určení. Finanční a materiální pomoc do postižených regionů poslaly i státní podniky VVÚ a VTÚ. Do pomoci se zapojili i zaměstnanci státních podniků, kteří organizovali materiální i finanční sbírky.

Vše záleží také na dobré spolupráci a jednání se správními orgány s hasiči - s lidmi v postižených oblastech, na společném hledání jak pomáhat co nejefektivněji a tam kde je to nejvíce potřeba.

Naše vůle a chuť pomáhat se nemění - spolu to zvládneme!

Fotografie z průběhu odstraňování škod