Narozeninová blahopřání druhoválečným veteránům

mjr. Fochler
  • 15.7.2021
  • kpt. Ing. Lenka Irovská

Major v. z. Jiří Fochler, druhoválečný veterán, oslavil v červnu 97 let.

Do Zábřehu mu přijeli poblahopřát ředitel KVV Olomouc plk. gšt. Vojtěch Prýgl s kpt. Lenkou Irovskou za doprovodu terénní pracovnice z projektu „Péče čsol o válečné veterány“ paní Jaroslavou Kouřilovou. Každé setkání s vámi je pro nás vždy velkou inspirací a obohacením. Při příležitosti vašich narozenin vám chceme popřát hlavně hodně zdraví a osobní spokojenosti“, pronesli přítomní.

Jiří Fochler se narodil v roce 1924 v Olšanech na Šumpersku, které bylo za války součástí obsazených Sudet. V roce 1942 byl jako nepohodlný Čech povolán do Todtovy organizace a poslán na práce na Ukrajinu. Na konci války se mu podařilo z organizace Todt uniknout. Několik týdnů se pak ukrýval u volyňských Čechů na Ukrajině. Po osvobození Volyně vstoupil do 1. čs. armádního sboru bojujícího po boku sovětské armády. Při výcviku v rumunské Bukovině se dobrovolně přihlásil do letectva vznikajícího při 1. čs. armádním sboru a byl poslán do pilotní školy u města Telavi v Gruzii. Kvůli nedostatku cvičných letadel a instruktorů nakonec školu nedokončil. Z tohoto několikaměsíčního výcviku má dodnes unikátní fotografie, které jsou uloženy ve fotogalerii Paměti národa. Po návratu do Československa pracoval až do důchodu u kriminální služby Sboru národní bezpečnosti. Dnes žije v Zábřehu.


Také ve Středisku komplexní péče o veterány Vojenské nemocnice Olomouc se slavilo. V červenci své životní jubileum, 96 let, slavil major v. z. Viktor Ráža. Zástupce ředitele VN Olomouc plk. Luděk Ordelt, ředitel KVV Olomouc plk. gšt. Vojtěch Prýgl společně s příslušníky Komunitního centra pro válečné veterány Olomouc a s kolektivem sestřiček VN Olomouc popřáli jmenovanému mnoho zdraví a sil do dalších let. Na závěr oslavy byl major Ráža jmenován do hodnosti podplukovníka.

Viktor Ráža se narodil 13. července 1925 v Ulbárově na Volyni. Chodil do české školy, vzdělání však nedokončil, protože přišla válka.

Byl členem podzemní organizace Blaník. Po napadení Sovětského svazu Němci v roce 1944 vstoupil do Svobodovy armády, kde působil nejdříve jako samopalník, ale především v dělostřeleckých dílnách, kde měl za úkol sbírat a opravovat zbraně z bojiště. V průběhu získal vojenský řidičský průkaz a mohl tak zajišťoval i přesun. Prošel frontu od Przemyśle a Krosna, do bojů na Dukle se přímo nezapojil, obešel ji přes Jasliska. Pokračoval s armádou přes Slovensko až do Prahy.

Po válce se usadil na Moravě, kam přijela z Volyně i jeho rodina. Žil v Babicích u Šternberka. Nyní je v péči personálu Střediska komplexní péče o veterány VN Olomouc.

Fotogalerie